38,4% Polaków przyznało, że z pomocy lekarza podczas COVID-19 korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii, a 37,9% - rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak. Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii nie skorzystał z pomocy lekarza.
Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® przeprowadzono w dniach do 1 do 5 lipca 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci, wieku i województwa. CBR BioStat® monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku.
Z pomocy dentysty w czasie pandemii nie skorzystało 3 na 10 badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do dentysty Polacy zwracają się zazwyczaj tak samo często (31,5%) lub rzadziej niż przed pandemią (30,9%). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się co dwunasty Polak.
Niemal 1/3 ankietowanych wskazała, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii, nieznacznie mniej ankietowanych uznało zaś, że kontakt ten nie był ani łatwiejszy ani trudniejszy (31,1%). Prawie 1/4 badanych Polaków uważa, że kontakt z lekarzem specjalistą był łatwiejszy niż w początkowym okresie pandemii.
Więcej niż 1/4 badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej.
Badani, którzy w ciągu ostatniego pół roku skorzystali z pomocy lekarza w ramach wizyty prywatnej, najczęściej udawali się po pomoc do okulisty (28,3%), ginekologa (22,3%) oraz internisty (18,4%). Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy (17,9%) oraz kardiologa (17,4%). Polacy najrzadziej, w ciągu ostatniego pół roku, korzystali z prywatnej pomocy reumatologa (3,7%) i onkologa (3,6%).
Pacjenci chcący odbyć konsultację lekarską online i uzyskać e-zwolnienie lekarskie lub e-receptę, mogą skorzystać z platformy telemedycznej HaloDoctor.pl
Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 1 do 5 lipca 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i województwo. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.
Realizacja badania:
2021.07.09
Próba badawcza:
Ogólnopolska, n = 1000
Pełna wersja raportu:
Pobierz
Wielkość pliku:
315 KB
Dr Monika Jaremków
Dyrektor ds. B+R
Tel.: (+48) 534 702 007
badania@biostat.com.pl