Biostat znalazł się w pierwszej setce rankingu Diamenty Forbesa 2023 najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce i na 15. miejscu w zestawieniu firm z województwa śląskiego.
Celem rankingu Diamenty Forbesa jest zidentyfikowanie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm, które osiągnęły najwyższe wzrosty wartości w ostatnich 5 latach. Redakcja Forbesa przygotowuje listę firm wspólnie z firmą Dun & Bradstreet. Lista opracowywana jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny spółek, uwzględniającej wyniki finansowe i wartość aktywów, z lat 2017-2021. W rankingu uwzględnione zostały firmy o dodatnim wyniku finansowym, niebędące w upadłości bądź likwidacji oraz o współczynniku ryzyka niższym niż 4, ocenianym wg ratingu.
Organizatorzy nagradzają firmy w trzech kategoriach, według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym:
-
firmy małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł
-
firmy średnie z przychodem ze sprzedaży od 50 do 250 mln zł
-
firmy duże z przychodem ze sprzedaży powyżej 250 mln zł.
W kategorii firm z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln złotych, 83. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 15. miejsce w rankingu regionalnym zajęła spółka Biostat.
To dla nas ogromne wyróżnienie znaleźć się w gronie najdynamiczniej rozwijających się spółek w Polsce. Powody do satysfakcji są tym większe, że wzrost wartości sprzedaży udało się uzyskać w tak trudnym dla wszystkich okresie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Wyniki finansowe Biostatu to efekt ciężkiej pracy naszego zespołu i konsekwentnego stawiania na innowacje. Dziś Biostat jest w czołówce polskich firm dostarczających innowacyjne rozwiązania dla rynku badań klinicznych, ochrony zdrowia i telemedycyny – komentuje Rafał Piszczek – Prezes Zarządu Biostatu.
W okresie branym pod uwagę w rankingu Biostat realizował między innymi komercyjne i niekomercyjne badania kliniczne dla takich koncernów i instytucji jak Adamed, Astra Zeneca, Chiesi, Pfizer, Polpharma, Servier, Takeda, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czy Narodowy Instytut Onkologii. Spółka uruchomiła również platformę telemedyczną HaloDoctor.pl oraz rozpoczęła przygotowania do implementacji na rynki zachodnie oprogramowania Medfile.
Dodajmy, że w tegorocznym rankingu Forbesa, wśród firm, które odnotowały co najmniej 10-procentowy wzrost wartości, znalazło się 11 819 spółek, nasza spółka znalazła się w pierwszej setce zestawienia.
Cieszy bardzo nasza obecność w rankingu. Kluczowym zasobem firmy jest nasz stabilny i zaufany zespół. Biostat od lat stawia na ludzi, co jest naszym największym zasobem. Patrząc przez pryzmat 5 lat obecna pozycja w rankingu nie byłaby możliwa bez zaangażowania naszego zespołu i to dla tego zespołu powinniśmy skierować podziękowania. Nasza strategia rozwoju zakłada stabilny regularny plan inwestycji w innowacyjne rozwiązania. Wysoka pozycja w Diamentach Forbesa potwierdza, że ta strategia przynosi efekty – komentuje dr inż. Ewa Tkocz-Piszczek, członek zarządu i udziałowiec BioStat.
Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, który jest partnerem Diamentów Forbesa, w komentarzu do wyników rankingu, również zwróciła uwagę na zdolność polskich spółek do adaptacji w trudnych warunkach gospodarczych.
Ostatnie lata przyniosły nieprzewidziane zdarzenia, których negatywne skutki odczuła większość światowych gospodarek. Dane makroekonomiczne pokazują jednak, że polskie firmy dobrze poradziły sobie z wyzwaniami z lat 2020-2021, jak również dobrze radzą sobie z nowymi zjawiskami, takimi jak szok energetyczny czy wysoka inflacja. Rosnąca nieprzewidywalność otoczenia, w jakim działa biznes, skłania do podejmowania takich inwestycji, które uodpornią firmę na przyszłość. Obecność w rankingu Diamenty Forbesa to dowód na odwagę i skuteczne strategie biznesowe, dopasowane do niespokojnych czasów — powiedziała Ewa Łuniewska na łamach Forbesa.