Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat zrealizowało badanie firm wykorzystujących w swojej działalności technologię CNC (obrabiarki sterowane numerycznie).
Biostat na zlecenie Abplanalp Sp. z o.o. zrealizował 4. edycję Badania Rynku CNC w Polsce.
Jak co roku, celem badania było dostarczenie kompleksowej analizy obecnego stanu branży, identyfikacja kluczowych graczy, zrozumienie preferencji klientów oraz prognozowanie przyszłych kierunków rozwoju. Do realizacji badania wykorzystaliśmy technikę CATI. Przeprowadziliśmy ponad 100 wywiadów telefonicznych z przedsiębiorcami branży CNC
Na podstawie zebranego materiału badawczego sformułowanie zostały m.in. takie wnioski:
Sytuacja makroekonomiczna w niemal co trzecim z badanych podmiotów spowodowała zmniejszenie wolumenu produkcji. W więcej niż co piątej z firm natomiast przyjęto dodatkowe zamówienia, poza stałymi. W obu przypadkach odsetek wskazań był wyższy niż w 2023 r.
Kondycję ekonomiczną badanych firm oceniono średnio na 6,22, przy czym wśród badanych podmiotów znalazły się zarówno takie, których kondycję ekonomiczną oceniono na 1, jak i takie, których kondycję oceniono za pomocą oceny najwyższej - 10. Najczęściej kondycję ekonomiczną firm oceniano na 8. Średnia ocen w 2024 r. była wyższa o 0,55 od średniej uzyskanej w 2023 r.
Ponad połowa firm współpracujących z branżą usługową zwiększyła w 2023 roku współpracę z nią. Najwięcej firm współpracuje z branżą automotive, a następnie z branżą związaną z małymi elementami metalowymi.
Prawie 6 na 10 firm oczekuje zwiększenia produkcji w roku 2024 w stosunku do roku 2023. Porównując wyniki otrzymane w 2024 r. z wynikami z 2023 r. odnotowano wyraźny wzrost wskazań na tę opcję.
Redakcja portalu branżowego Staleo.pl tak komentuje wyniki badania:
Z tegorocznego badania można wnioskować, że pomimo zmiennych warunków makroekonmicznych i geopolitycznych, firmy z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość i planują nowe inwestycje, przy których będą chciały skorzystać z Funduszy Europejskich.