Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® po raz kolejny wzięło udział w badaniu studentów śląskich uczelni pt. „Studenci wobec zmian klimatu”.
Badanie „Studenci wobec zmian klimatu” zainicjowało Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy współpracy z EUROPE DIRECT Śląskie. Partnerem badawczym projektu było Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®.
Jak podkreślają pomysłodawczynie badania – Dr Anna Guzy i dr Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego, celem raportu jest ukazanie w oparciu o wiarygodne dane pełniejszego obrazu postaw studentów wobec kryzysu klimatycznego. Efektem badania ma być również wskazanie optymalnej edukacji akademickiej i dobrych praktyk w obszarze ekologii i zmian klimatu.
W badaniu przeprowadzonym w I kwartale 2023 roku udział wzięło 1009 studentek i studentów śląskich uczelni. Objęci badaniem zostali żacy zarówno państwowych, jak i prywatnych uczelni, reprezentujący większość profili kształcenia: od kierunków humanistycznych, przez społeczne, ekonomiczne, ścisłe, po przyrodnicze. Studenci odpowiadali na 9 pytań otwartych, 12 zamkniętych oraz 7 półotwartych.
Z badania wynika m.in., że aż 65% studentek i studentów w toku edukacji akademickiej nie miało zajęć z zakresu problematyki kryzysu klimatycznego. Dla zdecydowanej większości studentek i studentów (76%) tematyka związana ze zmianami klimatu jest ważna, ale jedynie 13% badanych przyznaje, że edukacja klimatyczna prowadzona jest na uczelniach w sposób satysfakcjonujący. Ponad 75% osób studenckich deklaruje, że tematyka zmian klimatu jest dla nich ważna. Niestety samo zainteresowanie tym tematem nie przekłada się na działanie, dlatego tylko 19% studentów angażuje się w aktywności, które uwzględniają edukację dla klimatu. Niewielu spośród nich (7%) deklaruje, że sięga po książki związane ze zmianą klimatu, nieco więcej (23%) po filmy.
Pełną treść raportu oraz wnioski można zobaczyć w raporcie z badania „Studenci wobec zmian klimatu”.
Współautorka badania – dr Magdalena Ochwat podkreśla rolę Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® w realizacji badania.
- „Studenci wobec zmian klimatu” to już kolejne badania, które mieliśmy przyjemność realizować we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat. Na każdym etapie badań zawsze można liczyć na wsparcie zespołu eksperckiego Biostat, który nie tylko udostępnia platformę do przeprowadzenia ankiety, ale przede wszystkim dzieli się swoją niesamowitą wiedzą, pomaga dostosować pytania do współczesnych potrzeb i możliwości potencjalnych ankietowanych, na bieżąco informuje o postępach realizacyjnych, ale również udostępnia czytelne dane statystyczne, które z perspektywy naukowców, niezwykle ułatwiają opracowanie zebranego materiału i zestawienie go w jeden spójny raport – wylicza dr Magdalena Ochwat.
Współpracę z Biostatem chwali również prof. Wiesław Banyś, wieloletni rektor Uniwersytetu Śląskiego:
- Komisja Europejska traktuje inwestycje w badania naukowe i innowacje jako inwestycje w przyszłość Europy, ponieważ pozwalają konkurować na rynku światowym oraz podnieść poziom życia milionów ludzi w Europie. Niezwykle cieszy mnie fakt, że w województwie śląskim możemy poszczycić się Centrum Badawczo-Rozwojowym, takim jak Biostat, które jest modelowym przykładem jednostki naukowej, która realizuje z powodzeniem projekty B+R, tak ważne z perspektywy dalszego rozwoju Unii Europejskiej. Świetna kadra ekspercka, bogate doświadczenie badawcze i analityczne, ale przede wszystkim otwartość i transdyscyplinarność są niezaprzeczalnym powodem, by podjąć z nimi współpracę – uważa prof. Wiesław Banyś.
Prezes zarządu Biostatu – Rafał Piszczek tłumaczy, że firma chętnie angażuje się w projekty społeczne, a zwłaszcza te związane z edukacją ekologiczną.
- Naszą domeną jest prowadzenie komercyjnych badań klinicznych, badań marketingowych oraz badań opinii. Jednakże, gdy tylko mamy okazję zaangażować się w ciekawe i wartościowe projekty społeczne, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Badania realizowane przez naszych partnerów z Uniwersytetu Śląskiego właśnie spełniają te kryteria – podkreśla Rafał Piszczek.