Sztuczna inteligencja, machine learning. Programiści Biostatu stworzyli funkcję asystenta leków (Drug Assistant) w programie do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej – Medfile. To nic innego jak model matematyczny oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie to znacząco ułatwia i wspomaga pracę lekarzy i specjalistów.
Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat od kilku lat z powodzeniem rozwija swoje autorskie oprogramowanie do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej – Medfile. W tej chwili Medfile jest jedną z najchętniej wybieranych aplikacji w gabinetach lekarskich i przychodniach, a program z miesiąca na miesiąc wzbogaca się o zaawansowane funkcje ułatwiające pracę lekarzom i personelowi medycznemu.
W październiku br. użytkownicy Medfile otrzymali do dyspozycji kolejne narzędzie – Drug Assistant, czyli wirtualnego asystenta leków. Do stworzenia tej funkcji programiści Biostatu wykorzystali sztuczną inteligencję.
- Drug Assistant w Medfile to nic innego jak model matematyczny oparty na sztucznej inteligencji. Ten wirtualny asystent wspomaga lekarza na etapie wypisywania e-recepty. Na podstawie dotychczasowym zachowań, system sugeruje lekarzowi inne leki, powiązane w jakiś sposób z pierwszym wybranym. Na przykład, jeżeli pierwszym lekiem wybranym przez lekarza jest antybiotyk, to może zostać zasugerowany lek osłonowy
– tłumaczy Tomasz Kusy - Research Development Manager w Biostacie.
Tomasz Kusy zastrzega, że stworzony algorytm nie ma na celu zastępować lekarza, a jedynie wspomagać medyków na etapie doboru leków, a opisany mechanizm to tylko niewielki ułamek możliwości narzędzia Drug Assistant. W kolejnych etapach rozwoju tego projektu, system będzie mógł wykorzystywać analizę i informacje z klasyfikacji ICD-10, zachowania różnych lekarzy w obszarze danego rozpoznania czy interakcje między lekami.
Prezes Biostatu – Rafał Piszczek podkreśla, że narzędzie Drug Assistant w Medfile to zaledwie jeden z projektów w grupie Biostat, wykorzystujących sztuczną inteligencję w oprogramowaniu dla medycyny.
- Od wielu lat wiadomo, że machine learning i sztuczna inteligencja to przyszłość w szeroko pojętej ochronie zdrowia. Dlatego konsekwentnie inwestujemy w rozwój naszego działu R&D oraz rozwiązania i oprogramowania opartego na AI
– mówi Rafał Piszczek.
Prezes Piszczek dodaje, że Biostat nie ogranicza się do prac badawczo-rozwojowych na rynku polskim. Już wkrótce będziemy informować o pilotażowych badaniach prowadzonych nasz zespół na rynku norweskim w obszarze Digital Twin.
Czytaj więcej o drug assitant i programie Medfile