Minister Rozwoju i Technologii podjął decyzję o utrzymaniu statusu centrum badawczo-rozwojowego dla spółki Biostat. Aktualnie w tym elitarnym gronie znajduje się 61 polskich firm.
Czym jest centrum badawczo-rozwojowe?
W Polsce przedsiębiorstwa niebędące instytutem badawczym, a prowadzące badania lub prace rozwojowe, mogą uzyskać status centrum badawczo rozwojowego.
Firmy posiadające status CBR pełnią funkcję wsparcia technicznego i naukowego dla różnych sektorów gospodarki, takich jak farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych, branża IT i inżynierska, a także sektor fin-tech. Ich wspólną cechą jest zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową.
Przedsiębiorstwa, które już posiadają status CBR, co roku muszą ubiegać się o utrzymanie tego tytułu i są poddawane wnikliwej ocenie Ministra Rozwoju i Technologii, który bada m.in. kondycję finansową spółki oraz prowadzoną działalność badawczo-rozwojową.
Kilkadziesiąt projektów B+R Biostatu
Spółka Biostat status centrum badawczo-rozwojowego utrzymała 6. rok z rzędu. To efekt naszej współpracy z wiodącymi polskimi jednostkami akademickimi i instytutami badawczymi, wspierania projektów badawczych w obszarze statystyki, algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
W 2023 mieliśmy na koncie szereg znaczących prac i usług badawczo-rozwojowych w zakresie wspomagania badań klinicznych, nowych rozwiązań IT, Big Data, Statistics, automatyzacji procesów w obszarze innowacyjnym i badawczo-rozwojowym. Realizowaliśmy liczne projekty z uczelniami, ośrodkami naukowymi, dostawcami innowacyjnych usług oraz światem biznesu. Nasze rozwiązania kolejny rok stanowią wsparcie techniczne oraz naukowe w farmacji i medycynie, w szczególności w obszarze badań klinicznych i e-zdrowia, a także w obszarze nauk społecznych. Część z naszych innowacyjnych projektów skierowana była na rynki zagraniczne
– tłumaczy Rafał Piszczek – Prezes Zarządu Biostatu.
Wsparcie dla świata medycyny. Badania kliniczne
W 2023 roku mieliśmy okazję kontynuować współpracę z czołowymi firmami farmaceutycznymi, takimi jak Adamed, AstraZeneca, Celon Pharma, Chiesi, Egis, Ipsen, Pfizer, Polpharma oraz Takeda.
W ubiegłym roku nawiązaliśmy także współpracę z nowymi partnerami. Podpisaliśmy umowę ramową z Jagiellońskim Centrum Innowacji oraz porozumienie z American Heart of Poland, które dotyczy długoterminowej współpracy badawczej. W gronie nowych klientów Biostatu znalazły się również takie organizacje jak Medinice, Bioxapp, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Neuro Device Group S.A.
Nadal aktywnie wspieramy niekomercyjne badania kliniczne dla klientów, takich jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Śląskie Centrum Chorób Serca oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii.
- Naszą silną pozycję na rynku badań klinicznych i obserwacyjnych potwierdzają także publikacje, które dzięki wsparciu statystycznemu Biostatu ukazały się w prestiżowych czasopismach, takich jak: Therapeutic Advances in Gastroenterology (TAG), American Journal of Perinatology, Frontiers in Pediatrics, PLOS ONE, Neonatology, oraz Advances in Clinical and Experimental Medicine
– komentuje Edyta Klemba – Pharma Division Director w Biostat.
Projekty B+R w obszarze nauk społeczno-ekonomicznych
W 2023 roku wyniki naszych badań zostały uwzględnione w raportach kluczowych firm doradczych, takich jak Grant Thornton i PwC, oraz w analizach publicznych think-tanków, w tym Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Instytutu Pokolenia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W gronie naszych klientów znalazły się również instytucje, takie jak Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki.
W minionym roku zrealizowaliśmy około 100 badań naukowych i społecznych dla wiodących polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uczelni WSB Merito. Nasza praca wspiera naukowców w realizacji badań ilościowych i jakościowych, jak również w analizie statystycznej wyników.
Warto podkreślić, że jako Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat posiadamy pełne spektrum narzędzi badawczych, takich jak CATI, CAWI, CAPI czy PAPI. Naszym dodatkowym atutem jest autorski panel Badanie-opinii.pl, dzięki któremu możemy elastycznie realizować nawet najbardziej wymagające projekty
– podkreśla dr Monika Jaremków – dyrektor ds. B+R w Biostacie.
Innowacyjne projekty IT
Wpływ na utrzymanie przez Biostat statusu centrum badawczo-rozwojowego miały również realizowane w 2023 roku projekty w obszarze oprogramowania.
- Od kilku lat naszym celem strategicznym jest budowa międzynarodowej platformy telemedycznej oraz oprogramowania wykorzystującego modele symulacyjne i prognostyczne (big data/machine learning), mające na celu optymalizację diagnostyki pacjenta
– mówi Szymon Błąkała R&D Director w Biostacie.
Efektem tej strategii i pracy programistów Biostatu jest ponad 120 aktualizacji aplikacji Medfile i HaloDoctor, czyli programów do zarządzania placówkami medycznymi i świadczenia usług telemedycznych. Znaczna część nowych funkcji jest wprost oparta o algorytmy sztucznej inteligencji, jak choćby Drug Assistant – rozwiązanie AI, które wspomaga lekarzy na etapie diagnostyki i wyboru metod leczenia.
Na technologii AI opiera się również projekt Digital Twin of the Eye realizowany wspólnie z norweską firmą ViciData. Bazuje on na technologii digital twin („wirtualny bliźniak"), czyli tworzenia cyfrowego modelu fizycznych produktów, systemów lub procesów. Koncept może stać się w przyszłości przełomowym rozwiązaniem w diagnostyce i leczeniu schorzeń oczu. Projekt „Digital Twin of the Eye” zyskał uznanie The Industrial Development Corporation of Norway (SIVA).
Nasz wkład w rozwój telemedycyny w Polsce został również zauważony przez Ministerstwo Zdrowia, które umieściło Medfile i HaloDoctor na „Mapie Innowacji w ochronie zdrowia”.
Innowacje możliwe dzięki wysokiej klasy specjalistom
Utrzymanie statusu CBR przez Biostat możliwe było dzięki pracy wysokiej klasy specjalistów, wśród których są m.in.: programiści, statystycy, matematycy, analitycy danych czy menadżerowie. Rok do roku zespół Biostatu rośnie o ok. 20%.
Zaangażowanie, odpowiedzialność i chęć ciągłego rozwoju członków naszego Zespołu, to fundament sukcesów Biostatu. Wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego dzieła, należą się słowa uznania!
– uważa dr Ewa Tkocz-Piszczek – Wiceprezes Zarządu Biostatu.
Cele Biostatu na najbliższe lata
W działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej niezwykle istotne jest określenie perspektyw rozwoju. O strategicznych celach i wyzwaniach stojących przed Biostatem na lata 2025-2030 prezes Biostatu mówi tak:
- Naszym celem jest kontynuacja misji transferu wiedzy ze świata nauki do świata biznesu. Stąd też ścisła współpraca naszego CBR z uczelniami oraz firmami. Długofalowym celem jest rozbudowa infrastruktury (kadry, technologii i know-how) w kierunku kompleksowej realizacji międzynarodowych badań klinicznych.
Wprowadzenie do powszechnej praktyki lekarskiej rozwiązań sztucznej inteligencji i rozbudowa modułów oprogramowania gabinetowego i telemedycznego o kolejne elementy sztucznej inteligencji.
Poza medycyną ludzką w obszarze naszego zainteresowania od jakiegoś czasu znalazła się weterynaria na której równolegle chcemy się skupić tworzą rozwiązania dedykowane zwierzakom ich właścicielom oraz lekarzom weterynarii
– podsumowuje Rafał Piszczek.