Oprócz kwestii markowości, w toku ankietyzacji odwołano się także do zwyczajów zakupowych respondentów. Jak udało się wykazać, najwyższe znaczenie przy wyborze probiotyku ma dla badanych polecenie/zalecenie lekarza. Ponad połowa z nich oprócz tego powołuje się na polecenia farmaceuty oraz atrakcyjną cenę suplementu. Część badanych zwraca natomiast uwagę na czynniki inne niż wymienione wyliczają oni w szczególności takie aspekty jak skuteczność preparatu, smak czy niezawieranie laktozy.
Na aspekty najczęściej brane pod uwagę przy zakupie probiotyków (polecenie lekarza
i farmaceuty oraz atrakcyjność cenowa) częściej zwracały uwagę kobiety niż mężczyźni,
a w zakresie poleceń - najstarsi respondenci. Atrakcyjność cenowa okazała się z kolei istotniejsza dla najmłodszych respondentów.
Oprócz zadeklarowania uwzględnianych przy zakupie aspektów badanych dodatkowo zapytano, które z wyszczególnionych aspektów są dla nich, jako konsumentów, najistotniejsze. Większość zapytanych (niespełna połowa respondentów) zadeklarowała, że istotnym czynnikiem jest dla nich polecenie/zalecenie lekarza.
Najbardziej doceniane przez ogół polecenie/zalecenie probiotyku przez lekarza przejawiało wyższą istotność dla mężczyzn, aspekt ten przejawiał ponadto spore znaczenie dla respondentów najstarszych (tj. mających 46 i więcej lat).
Realizacja badania:
2017.07.18
Próba badawcza:
Ogólnopolska, n = 804
Dr Monika Jaremków
Dyrektor ds. B+R
Tel.: (+48) 534 702 007
badania@biostat.com.pl