Większość badanych panelistów zadeklarowało przyjmowanie probiotyków tylko na czas antybiotykoterapii, zaś praktycznie co piąty - sporadycznie i niekoniecznie wraz z zażywaniem antybiotyków. Jedynie 7,9% respondentów zdecydowało się przyjmować probiotyki w sposób ciągły, tj. bez przerw i niezależnie od tego, czy aktualnie poddani są leczeniu antybiotykowemu.
Czterech na dziesięciu (39,2%) respondentów przyjmowało probiotyki po posiłku, co stanowiło największą grupę badanych osób jeśli chodzi o sposób przyjmowania leków. Kobiety okazały się praktykować głównie zażywanie probiotyków po posiłku, mężczyźni z kolei - przed i w trakcie.
Większość respondentów zadeklarowała, że probiotyki przyjmuje przed zażyciem antybiotyku, spory odsetek badanych wskazał jednak również, że preparat ten zażywa po jego zaaplikowaniu. Występowała różnica między płciami jeśli chodzi o zażywanie probiotyków w trakcie kuracji antybiotykowej - mężczyźni sięgali na ogół po probiotyk przed i w trakcie zażywania antybiotyku, kobiety natomiast już po aplikacji leku.
Mając na uwadze rodzinny tryb życia badanych, zapytano respondentów o skłonność do podawania probiotyków dzieciom. Blisko połowa z nich zadeklarowała, iż nie podaje swoim dzieciom probiotycznych suplementów diety, zaś blisko 16,0% podkreśliło, że stosuje w tym zakresie jedynie probiotyki naturalne.
Realizacja badania:
2017.07.18
Próba badawcza:
Ogólnopolska, n = 804
Dr Monika Jaremków
Dyrektor ds. B+R
Tel.: (+48) 534 702 007
badania@biostat.com.pl