Podsumowujemy 2023 rok w grupie Biostat.
Miło nam poinformować, że ostatnie 12 miesięcy zamknęliśmy wzrostami w każdym obszarze naszego działania:
Zrealizowaliśmy kolejne innowacyjne projekty w obszarze badań klinicznych i obserwacyjnych oraz pozyskaliśmy nowych, uznanych klientów branży farmaceutycznej. | |
Rozwinęliśmy naszą ofertę i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów w obszarze badań marketingowych, badań rynku oraz badań satysfakcji pracowników | |
Dynamicznie rozwijaliśmy nasze projekty z zakresu telemedycyny, z wykorzystaniem technologii AI | |
Nieustannie wzmacniamy nasz zespół – zatrudnienie w grupie Biostat urosło w 2023 roku o 20%. |
W 2023 roku mieliśmy przyjemność kontynuować współpracę z wiodącymi koncernami farmaceutycznymi, takimi jak: Adamed, Astra Zeneca, Celon Pharma Chiesi, Egis, Ipsen, Pfizer, Polpharma czy Takeda.
W minionym roku rozpoczęliśmy również projekty z nowymi partnerami. Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji oraz porozumienia z Amercian Heart of Poland dotyczącą nawiązania długofalowej współpracy badawczej. W gronie nowych klientów Biostatu znalazły się też takiej podmioty jak: Medinice, Bioxapp, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Neuro Device Group S.A.
Niezmiennie wspieramy niekomercyjne badania kliniczne dla takich klientów jak: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Śląskie Centrum Chorób Serca czy Instytut Hematologii i Transfuzjologii.
Wyzwaniem dla Biostatu, podobnie jak innych firmy CRO, było zrobienie pierwszych kroków w systemie CTIS - portalu stworzonym przez Europejską Agencję Leków, będącym wynikiem wejścia w życie rozporządzenia (UE) nr 536/2014 w sprawie badań klinicznych. Intensywnie rozbudowujemy nasze zaplecze informatyczne dążąc do cyfryzacji i automatyzacji procesu badań klinicznych.
O naszej silnej pozycji w branży badań klinicznych i obserwacyjnych świadczą również wspierane statystycznie przez Biostat publikacje na łamach renomowanych czasopism tj. Therapeutic Advances in Gastroenterology (TAG), American Journal of Perinatology, Frontiers in Pediatrics, PLOS ONE, Neonatology, Advances in Clinical and Experimental Medicine.
Marka Biostat rozpoznawalna jest od wielu lat również na rynku szeroko pojętych badań marketingowych i badań opinii.
W 2023 roku nasze badania zostały wykorzystane w raportach liderów sektora doradczego (Grant Thornton, PwC) oraz publicznych think-tanków, takich jak Polski Instytut Ekonomiczny, Instytut Pokolenia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Wśród naszych klientów znalazły się również takie instytucje jak: Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, czy Stowarzyszenie Otwarte Klatki.
W ubiegłym roku łącznie zrealizowaliśmy ok. 100 badań naukowych i społecznych dla czołowych polskich ośrodków akademickich, w tym dla Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu czy Uczelni WSB Merito. Poprzez nasze badania wspieramy naukowców w realizacji badań ilościowych i jakościowych, jak i w opracowaniu statystycznym wyników.
Z naszej oferty badań rynku i badań marketingowych korzystają też podmioty komercyjne, wśród nich takie marki jak: Paul Hartmann, Politan, Savicki, Meble Wójcik czy Kopalnia soli „Wieliczka”.
Przypominamy, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat dysponujemy pełnym wachlarzem narzędzi badawczych. Realizujemy wszystkie rodzaje badań (CATI, CAWI, CAPI, PAPI), ale w ostatnim roku zdecydowanie widoczna była dominacja badań online. Dzięki autorskiemu panelowi badanie-opinii.pl mamy pełną swobodę w realizacji tego typu badań.
Ta tendencja jest widoczna również we wzroście zainteresowania (o ponad 30%) naszą platformą Survgo, które pozwala na samodzielne projektowanie i realizowanie badań marketingowych. Na Survgo.com nasi klienci z sukcesem realizują badania na próbach ogólnopolskich, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się badania rozpoznawalności marki.
Rok 2023 upłynął w Biostacie pod znakiem dynamicznego rozwoju oprogramowania do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej – Medfile. Obecnie z programu Medfile korzysta już 15 tysięcy lekarzy z całej Polski, a w ostatnich miesiącach dołączyło do nas kilkanaście dużych placówek medycznych.
To efekt ciągłej pracy naszego zespołu programistów nad rozwojem oprogramowania. Dość powiedzieć, że w 2023 roku wprowadziliśmy około 120 aktualizacji programu, wdrażając m.in. takie innowacyjne funkcjonalności jak telefonia VoIP, marketplace czy Drug Assistant.
Równolegle do Medfile’a rozwijamy platformę telemedyczną HaloDoctor.pl, na której lekarze pacjenci mogą konsultacje lekarskie online. Średnio każdego dnia na platformie HaloDoctor odbywa się kilkaset e-wizyt lekarskich podczas których pacjenci otrzymują porady, e-recepty oraz mogą otrzymać e-zwolnienie lekarskie. Dodajmy, że w 2023 roku w serwisie HaloDoctor powstała również baza wiedzy „Zdrowie A-Z” oraz baza leków. Zarówno Medfile jak i HaloDoctor nie ominęły moduły sztucznej inteligencji, której elementy sukcesywnie wdrażamy w obydwa te projekty.
A skoro mowa o sztucznej inteligencji – w 2023 roku wspólny projekt firmy ViciData i Biostatu „Digital Twin of the Eye” otrzymał grant norweskiej agencji The Industrial Development Corporation of Norway (SIVA). Koncept „Digital Twin of the Eye” może stać się w przyszłości przełomowym rozwiązaniem w diagnostyce i leczeniu schorzeń oczu.
Nasz wkład w rozwój telemedycyny w Polsce został również zauważony przez Ministerstwo Zdrowia, które umieściło Medfile i HaloDoctor na „Mapie Innowacji w ochronie zdrowia”.
W Biostacie staramy się uważnie śledzić tendencje rynkowe. W 2023 roku rozpoczęliśmy prace nad programem dla poradni weterynaryjnych – Vetfile. Ma to być odpowiedź na zapotrzebowanie weterynarzy na intuicyjny program do zarządzania gabinetem, magazynem, prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, a także zdalnych konsultacji lekarskich dla zwierząt. Pierwsze gabinety weterynaryjne rozpoczną pracę z programem Vetfile już w najbliższych tygodniach. Vetfile od początku jest budowany jako oprogramowanie skalowane na światowe rynki. Jedną z podstawowych funkcji oprogramowania jest moduł językowy, który pozwala nam oferować oprogramowanie Vetfile w dowolnym języku.
Rozpoczęliśmy także prace nad zbudowaniem poradni weterynaryjnej online, dostępnej 24h na dobę. Projekt wystartuje już w lutym 2024!
W 2023 roku, piąty rok z rzędu Ministerstwo Rozwoju i Technologii nadało nam status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Takim wyróżnieniem może pochwalić się tylko 59 podmiotów w Polsce. Przyznanie statusu CBR poprzedzone jest restrykcyjnym procesem certyfikacyjnym. Najważniejszym kryterium branym pod uwagę przez ministerstwo jest zdolność łączenia nauki z biznesem, które stanowi wsparcie techniczne i naukowe dla polskiej gospodarki.
Od kilku lat eksperci Biostatu dzielą się swoją wiedzą poprzez szkolenia i kursy udostępniane zainteresowanym online W na platformie Edu Biostat. W tej chwili w naszej ofercie znajduje się kilkanaście kursów polskiej i angielskiej wersji językowej. Są to szkolenia z obszaru zastosowania statystyki w działalności naukowej, biznesowej, jak i badaniach klinicznych. Nowością jest też kurs z zakresu monitorowania badań klinicznych.
Miłym akcentem 2023 roku było dla nas wyróżnienie w corocznym rankingu miesięcznika Forbes. Znaleźliśmy się w pierwszej setce rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce i na 15. miejscu w zestawieniu firm z województwa śląskiego.
Zarząd i właściciele spółki nie mają wątpliwości, że osiągnięcia oraz Biostatu to efekt fachowości i zaangażowania zespołu.
Od samego początku istnienia firmy przywiązujemy ogromną wagę do tego, by zapraszać do współpracy z nami ludzi, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, ale przede wszystkim mają dużą motywację do samorozwoju. W 2023 roku zwiększyliśmy zatrudnienie prawie w każdym dziale firmy, średnio o 20%. Najwięcej fachowców dołączyło do naszego działu IT, gdzie cały czas rekrutujemy utalentowanych deweloperów
Już teraz wiadomo, że nowy 2024 rok będzie bardzo intensywny w obszarze badań klinicznych i obserwacyjnych. Naszym celem jest poszerzenie portfolio klientów komercyjnych oraz partnerów, którzy zamierzają wprowadzić wyroby medyczne na rynek lub dokonać ich recertyfikacji zgodnie z MDR. Będziemy też pracować nad zwiększeniem rozpoznawalności marki Biostat w Europie. Ponadto rok 2024 będzie czasem wzmożonego wysiłku związanego z transferem badań klinicznych do Clinical Trial Information System (CTIS) zgodnie z Rozporządzeniem 536/2014.
Przewidujemy również dalszy wzrosty liczby klientów w obszarze badań marketingowych, badań opinii pracowników i badań rynku. Chcemy m.in. kontynuować współpracę m.in. z Ciech S.A., Velvet Care Sp. z o.o., czy KGHM Polska Miedź S.A.
Rok 2024 będzie również w Biostacie czasem intensywnej pracy nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz machine learning w telemedycynie.
Ostatnie 12 miesięcy zamknęliśmy z istotnym wzrostem w każdym obszarze naszego działania. Przed nami kolejny – już 20. rok działalności grupy Biostat. Kluczem do sukcesu jest ciągłe skupienie na reinwestycjach w nowe, innowacyjne projekty. Nie bez powodu BioStat od 6 lat posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ten status zobowiązuje do ciągłego skupienia na doskonaleniu. Osobiście rozpoczynałem swoją karierę jako naukowiec, następnie sytuacja zmusiła nas do realizacji projektów komercyjnych. Po kilku latach wróciliśmy do nauki od strony biznesu. Można powiedzieć, że obecnie spinamy świat nauki i biznesu który w nowoczesnej gospodarce powinien się uzupełniać i przenikać