Norweska firma ViciData i Biostat konsekwentnie rozwijają technologię digital twin. Wspólny projekt obu firm “Digital Twin of the Eye” otrzymał finansowe wsparcie norweskiej agencji rządowej.
Technologia digital twin („wirtualny bliźniak), czyli tworzenia cyfrowego modelu fizycznych produktów, systemów lub procesów, ma bogatą historię zastosowań w branżach takich jak: przemysł kosmiczny, przemysł naftowy, technologia i prognozowanie pogody. Wbrew pozorom, w świecie nowoczesnej medycyny i ochrony zdrowia, badania nad tą przełomową technologią rozpoczęły się całkiem niedawno.
Przykładem takich badań jest współpraca norweskiej spółki ViciData z firmą Biostat. Oba podmioty nad zastosowaniem technologii digital twin pracują wspólnie od 2 lat. Są już pierwsze efekty tej współpracy.
Mowa o projekcie „Digital Twin of the Eye”. Koncept może stać się w przyszłości przełomowym rozwiązaniem w diagnostyce i leczeniu schorzeń oczu. Co ważne, twórcy projektu kierują się systemem kodów i terminologii SNOMED-CT, uznawanego na całym świecie za czołowy system w opiece zdrowotnej i medycynie.
Projekt „Digital Twin of the Eye” zyskał uznanie The Industrial Development Corporation of Norway (SIVA). To norweska agencja rządowa zajmująca się wsparciem technologicznym i finansowym innowacyjnych projektów. SIVA, za pośrednictwem swojego oddziału DigiCat AKP oraz norweskiej grupy inwestycyjnej Kobben AS, udzieliła projektowi ViciData i Biostatu finansowego wsparcia.
- Warto zaznaczyć, że to historyczny moment, ponieważ SIVA po raz pierwszy udzieliła wsparcia podmiotowi spoza Norwegii. To duży wyraz uznania dla naszej innowacyjnej współpracy z Biostatem. Jestem przekonany, że nasz wspólny projekt pozwoli pokonać kolejne granice w rozwoju nowoczesnej medycyny na świecie
– podkreśla dr Jon Brodwall, z ViciData.
Rafał Piszczek, Prezes Zarządu Biostatu, podkreśla, że Biostat od blisko 20 lat rozwija różnorodne modele i metody z obszaru AI, statystyki i „machine learning” w medycynie.
- Wyspecjalizowaliśmy się w przetwarzaniu danych i statystyce, a naszym kolejnym celem jest wykorzystanie naszej wiedzy w praktyce. Projekt „Digital Twin of the Eye” może być w tym kontekście przełomowy
– mówi Rafał Piszczek.
Jak będą przebiegać prace nad „cyfrowym bliźniakiem oka”?
- Pierwszym krokiem projektu jest identyfikacja danych do oceny: zidentyfikowanie odpowiednich zbiorów danych do analizy, w tym historii medycznej pacjenta, danych obrazowych i innych istotnych informacji. Następnie musimy zdefiniować zmienne i zebrać odpowiednie dane. Mam nadzieję, że na koniec uda nam się stworzyć model (albo w oparciu o „machine learning”, albo sztuczną inteligencję), który będziemy mogli nazwać „wersją beta Digital Twin of the Eye”
– tłumaczy Rafał Piszczek, prezes Biostatu.