Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat® przeprowadziło badanie dotyczące infrastruktury informatycznej w szpitalach.
Badanie zrealizowaliśmy na firmy Fortinet, producenta rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT. Sondaż został przeprowadzony metodą CATI wśród specjalistów IT 100 jednostek ochrony zdrowia w Polsce.
Celem badania było ich sprawdzenie opinii odnośnie infrastruktury informatycznej w szpitalach. Badaliśmy jej stan oraz bezpieczeństwo.
Ogólnie rzecz biorąc, rozmówcy ocenili raczej dobrze stan infrastruktury w szpitalach, w których pracują. Najczęściej w placówkach stosuje się antywirusy, router lub UTM – w co najmniej 90% badanych podmiotów. Czterech na 10 badanych było zdania, że na polepszenie stanu infrastruktury IT miała wpływ pandemia.
Warto zauważyć, że w 13% badanych placówek od początku pandemii odnotowano próby naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury IT. W zdecydowanej większości udało się wykryć ten problem tego samego dnia – komentuje Agnieszka Kurpanik – ekspert Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®.
Jak pokazały wyniki, w połowie szpitali brakuje sieci WiFi do użytku dla przebywających tam pacjentów. Co więcej, w przypadku ponad połowy z nich, nie planuje się w tym zakresie zmian.
Badanie pozwoliło ustalić, że budżety dotyczące bezpieczeństwa informatycznego w okresie pandemii wzrosły w przypadku prawie co trzeciego z badanych szpitali. Na najbliższy rok natomiast, prawie połowa badanych spodziewa się wzrostu budżetu na ten cel.
W co trzecim szpitalu brakuje specjalistów w zakresie infrastruktury informatycznej. W większości placówek ich liczba nie uległa zmianie od ostatnich dwóch lat. Wśród największych wyzwań związanych z zabezpieczeniami IT podawano także niewystarczającą liczbę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla personelu.